14th Congress of the Philippines

From Wikipilipinas: The Hip 'n Free Philippine Encyclopedia
Jump to: navigation, search
Philippines
Coat of Arms of the Philippines.png

This article is part of the series:
Politics and government of
the Philippines


Government
Political history · Constitution
Executive
President (list)
Benigno Aquino III

Vice President (list)
Jejomar Binay


Executive Departments
(list)


Congress
15th Congress
2010 – 2013
Senate House
President
Juan Ponce Enrile
Speaker
Feliciano Belmonte, Jr.

Judiciary
Supreme Court

Chief Justice Renato Corona
Court of Appeals · Sandiganbayan
Court of Tax Appeals · Ombudsman


Elections
Commission on Elections

2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | All


Political parties

Administrative divisions
Capital
Regions
Provinces
Cities
Municipalities
Barangays

Foreign relations
Government Website
Human rights


Other countries · Atlas
 Politics Portal
view  talk  edit

The Fourteenth Congress of the Philippines is the current meeting of the national legislature of the Republic of the Philippines, composed of the Philippine Senate and House of Representatives. The convening of the 14th Congress follows the 2007 general elections, which will replace half of the Senate membership, and the entire membership of the House of Representatives. It will be celebrating its centennial year of the Philippine Legislature.

Contents

Sessions

Legislation

Laws passed by the 14th Congress:

Leadership

Senate

  • President of the Senate
Manuel B. Villar, Jr. (Nacionalista)
  • Senate President Pro-Tempore
Jinggoy P. Ejercito Estrada (PMP)
  • Majority Floor Leader
Francis N. Pangilinan (Liberal)
  • Minority Floor Leader
Aquilino Q. Pimentel, Jr. (PDP-Laban)

House of Representatives

  • Speaker of the House of Representatives
Jose C. de Venecia, Jr. (Lakas-CMD4th District Pangasinan)
  • Deputy Speakers
Luzon:
Arnulfo T. Fuentebella (NPC3rd District Camarines Sur)
Visayas:
Raul V. Del Mar (Lakas-CMD/BO-PK1st District Cebu City)
Mindanao:
Simeon A. Datumanong (Lakas-CMDLone District Maguindanao)
Central Luzon:
Eric D. Singson (Lakas-CMD2nd District Ilocos Sur)
Women:
Ma. Amelita C. Villarosa (KAMPILone District Occidental Mindoro)
  • Majority Floor Leader
Arthur D. Defensor, Sr. (Lakas-CMD3rd District Iloilo)
  • Minority Floor Leader
Ronaldo B. Zamora (PMPLone District San Juan City)

Members

Senate

  1. REDIRECT Template:POV
Senator Party[a] Term Term Start Term End
  Edgardo J. Angara, Jr. LDP 2 2007 2013
  Benigno Simeon C. Aquino III Liberal 1 2007 2013
  Persida V. Rueda-Acosta Liberal 1 2007 2013
  Joker P. Arroyo KAMPI 2 2007 2013
  Jose Miguel T. Arroyo Lakas-CMD 1 2007 2013
  Rodolfo G. Biazon Liberal 2 2004 2010
  Alan Peter S. Cayetano Nacionalista 1 2007 2013
  Pilar Juliana S. Cayetano-Sebastian Nacionalista 1 2004 2010
  Miriam Defensor-Santiago PRP 1 2004 2010
  Francis Joseph G. Escudero NPC 1 2007 2013
  Jinggoy P. Ejercito Estrada PMP 1 2004 2010
  Juan Ponce Enrile PMP 1 2004 2010
  Richard J. Gordon Nacionalista 1 2004 2010
  Federico M. Hizon independent 1 2007 2013
  Gregorio B. Honasan independent 3 2007 2013
  Panfilo M. Lacson GO 2 2007 2013
  Loren B. Legarda NPC 1 2007 2013
  Maria Ana Consuelo Madrigal-Valade GO 1 2004 2010
  Francis N. Pangilinan Liberal 2 2007 2013
  Aquilino Q. Pimentel, Jr. PDP-Laban 2 2004 2010
  Ramon B. Revilla, Jr. Lakas-CMD 1 2004 2010
  Manuel A. Roxas II Liberal 1 2004 2010
  Antonio F. Trillanes IV GO 1 2007 2013
  Manuel B. Villar, Jr. Nacionalista 2 2007 2013
  Juan Miguel F. Zubiri[1] Lakas-CMD 1 2007 2013
Vacant[2] 2004 2010
a. ^  Based on the Certificates of Candidacies.
1. ^  PDP-Laban/Genuine Opposition Senatorial Candidate Aquilino D.L. Pimentel III has filed an election protest at the Senate Electoral Tribunal on July 30, 2007.
2. ^  Vacancy occurred after election of Alfredo S. LIm as Mayor of the City of Manila in 2007.

House of Representatives

The term of office of the current members of the House of Representatives will be from June 30, 2007 to June 30, 2010.

District Representatives
Province/City District Representative Party [1] Term
Abra Lone   Cecilia S. Luna Liberal 1
Agusan del Norte 1st   Jose S. Aquino II Lakas-CMD 1
2nd   Edelmiro A. Amante KAMPI 1
Agusan del Sur Lone   Rodolfo G. Plaza NPC 3
Aklan Lone   Florencio T. Miraflores KAMPI 2
Albay 1st   Edcel C. Lagman Lakas-CMD 2
2nd   Al Francis C. Bichara Nacionalista/GO 1
3rd   Reno G. Lim NPC 1
Antipolo City 1st   Roberto V. Puno KAMPI 1
2nd   Angelito C. Gatlabayan KAMPI 1
Antique Lone   Exequiel B. Javier Lakas-CMD 3
Apayao Lone   Elias C. Bulut Jr. NPC 3
Aurora Lone   Juan Edgardo M. Angara LDP 2
Bacolod City Lone   Monico O. Puentevella Lakas-CMD 3
Baguio City Lone   Mauricio G. Domogan Lakas-CMD 3
Basilan Lone   Wahab M. Akbar Lakas-CMD 1
Bataan 1st   Herminia B. Roman Lakas-CMD 1
2nd   Albert C. Garcia KAMPI 2
Batanes Lone   Carlo Oliver D. Diasnes KAMPI 1
Batangas 1st   Eileen Ermita-Buhain Lakas-CMD 3
2nd   Hermilando I. Mandanas Liberal 2
3rd   Victoria H. Reyes Lakas-CMD 3
4th   Mark L. Mendoza NPC 1
Benguet Lone   Samuel M. Dangwa Lakas-CMD 3
Biliran Lone   Glenn A. Chong Liberal 1
Bohol 1st   Edgardo M. Chatto Lakas-CMD/NPC 3
2nd   Roberto C. Cajes Lakas-CMD 3
3rd   Adam Relson L. Jala Lakas-CMD 1
Bukidnon 1st   Candido P. Pancrudo Jr. Lakas-CMD 1
2nd   Teofisto D.L. Guingona III Nacionalista/GO 2
3rd   Jose Ma. F. Zubiri III Lakas-CMD 1
Bulacan 1st   Ma. Victoria Sy-Alvarado Lakas-CMD 1
2nd   Pedro M. Pancho Lakas-CMD 2
3rd   Lorna C. Silverio Lakas-CMD 3
4th   Reylina G. Nicolas Lakas-CMD 3
Cagayan 1st   Sally S. Ponce Enrile NPC 1
2nd   Florencio L. Vargas KAMPI 2
3rd   Manuel N. Mamba Liberal 3
Cagayan de Oro City 1st   Rolando A. Uy independent/GO 1
2nd   Rufus B. Rodriguez PMP/GO 1
Caloocan City 1st   Oscar G. Malapitan Nacionalista/GO 2
2nd   Mary Mitzi L. Cajayon Liberal 1
Camarines Norte Lone   Liwayway Vinzons-Chato Liberal/GO 1
Camarines Sur 1st   Diosdado Ignacio Jose Maria Macapagal-Arroyo KAMPI 1
2nd   Luis R. Villafuerte, Sr. KAMPI 2
3rd   Arnulfo P. Fuentebella NPC 2
4th   Felix R. Alfelor, Jr. KAMPI/Lakas-CMD 3
Camiguin Lone   Pedro P. Romualdo Lakas-CMD 1
Capiz 1st   Antonio A. Del Rosario Liberal 1
2nd   Fredenil H. Castro Lakas-CMD 3
Catanduanes Lone   Joseph A. Santiago NPC 3
Cavite 1st   Joseph Emilio A. Abaya Liberal 2
2nd   Elpidio F. Barzaga, Jr. KAMPI 1
3rd   Jesus Crispin C. Remulla Lakas-CMD 2
Cebu 1st   Eduardo V. Gullas KAMPI/One Cebu 2
2nd   Pablo P. Garcia KAMPI/One Cebu 1
3rd   Pablo John F. Garcia KAMPI/One Cebu 1
4th   Benhur L. Salimbangon KAMPI/One Cebu 1
5th   Ramon H. Durano VI NPC 2
6th   Nerissa Corazon Soon-Ruiz KAMPI/One Cebu 3
Cebu City 1st   Raul V. del Mar Lakas-CMD/BO-PK 3
2nd   Antonio V. Cuenco Lakas-CMD/BO-
PK
/PROMDI
3
Compostela Valley 1st   Manuel E. Zamora Lakas-CMD 3
2nd   Rommel C. Amatong Lakas-CMD 1
Cotabato (North) 1st   Emmylou Taliño-Mendoza KAMPI 3
2nd   Bernardo F. Piñol, Jr. Lakas-CMD 1
Davao City 1st   Prospero C. Nograles Lakas-CMD 3
2nd   Vincent J. Garcia NPC 3
3rd   Isidro T. Ungab PDP-Laban 1
Davao del Norte 1st   Arrel R. Olaño Lakas-CMD 3
2nd   Antonio F. Lagdameo, Jr. Lakas-CMD 1
Davao del Sur 1st   Marc Douglas C. Cagas IV Lakas-CMD 1
2nd   Franklin P. Bautista KAMPI 1
Davao Oriental 1st   Nelson L. Dayanghirang KAMPI 1
2nd   Thelma Z. Almario Lakas-CMD 1
Dinagat Islands Lone   Glenda B. Ecleo Lakas-CMD 3
Eastern Samar Lone   Teodolo M. Coquilla PMP 1
Guimaras Lone   Joaquin Carlos Rahman A. Nava NPC/KAMPI 1
Ifugao Lone   Solomon R. Chungalao CAPP 3
Ilocos Norte 1st   Roque R. Ablan, Jr. Lakas-CMD 3
2nd   Ferdinand R. Marcos, Jr. KBL/GO 1
Ilocos Sur 1st   Ronald V. Singson Lakas-CMD 1
2nd   Eric D. Singson Lakas-CMD 3
Iloilo 1st   Janette L. Garin Lakas-CMD 2
2nd   Judy J. Syjuco Lakas-CMD 2
3rd   Arthur D. Defensor, Sr. Lakas-CMD 3
4th   Ferjenel G. Biron Lakas-CMD 2
5th   Niel C. Tupas, Jr. Liberal/GO/UGNAYAN 1
Iloilo City Lone   Raul T. Gonzalez, Jr. Lakas-CMD 2
Isabela 1st   Rodolfo T. Albano KAMPI 2
2nd   Edwin C. Uy Lakas-CMD 3
3rd   Faustino G. Dy III NPC 3
4th   Giorgidi B. Aggabao NPC/GO 1
Kalinga Lone   Manuel S. Agyao KAMPI 1
La Union 1st   Victor Francisco C. Ortega Lakas-CMD 1
2nd   Thomas M. Dumpit Jr. KAMPI 1
Laguna 1st   Danilo Ramon S. Fernandez GO/PDSP 1
2nd   Justin Marc S. B. Chipeco Nacionalista 2
3rd   Maria Evita R. Arago Liberal 1
4th   Edgar S. San Luis independent 1
Lanao del Norte 1st   Vicente F. Belmonte, Jr. UNO 1
2nd   Abdullah D. Dimaporo Lakas-CMD 3
Lanao del Sur 1st   Faysah R.P.M. Dumarpa Lakas-CMD 3
2nd   Pangalian M. Balindong Lakas-CMD 1
Las Piñas City Lone   Cynthia A. Villar Nacionalista 3
Leyte 1st   Ferdinand Martin G. Romualdez KAMPI 1
2nd   Trinidad G. Apostol Lakas-CMD 3
3rd   Andres D. Salvacion Jr. PDSP 1
4th   Eufrocino C. Codilla, Sr. Lakas-CMD 3
5th   Carmen L. Cari Lakas-CMD 3
Maguindanao Lone   Simeon A. Datumanong Lakas-CMD 3
Makati City 1st   Teodoro L. Locsin, Jr. PDP-Laban/GO 3
2nd   Mar-Len Abigail S. Binay PDP-Laban/GO 1
Malabon City-
Navotas City
Lone   Alvin S. Sandoval Liberal 1
Mandaluyong City Lone   Neptali A. Gonzales II Lakas-CMD 1
Manila 1st   Benjamin D.R. Asilo PDP-Laban/GO 1
2nd   Jaime C. Lopez Lakas-CMD 3
3rd   Maria Zenaida B. Angping NPC 1
4th   Maria Theresa B. David KAMPI 1
5th   Amado S. Bagatsing KAMPI 1
6th   Bienvenido M. Abante, Jr. Lakas-CMD 2
Marikina City 1st   Marcelino R. Teodoro Lakas-CMD 1
2nd   Daniel R. De Guzman Lakas-CMD 3
Marinduque Lone   Carmencita O. Reyes Lakas-CMD 1
Masbate 1st   Narciso R. Bravo, Jr. KAMPI 2
2nd   Antonio T. Kho Lakas-CMD 1
3rd   Rizalina Seachon-Lanete NPC 2
Misamis Occidental 1st   Marina P. Clarete KAMPI 1
2nd   Herminia D. Ramiro Lakas-CMD 3
Misamis Oriental 1st   Danilo P. Lagbas Lakas-CMD 2
2nd   Yevgeny Vicente B. Emano Lakas-CMD 1
Mountain Province Lone   Victor S. Dominguez KAMPI 2
Muntinlupa City Lone   Rozzano Rufino B. Biazon Liberal/GO 3
Negros Occidental 1st   Julio A. Ledesma IV Lakas-CMD 1
2nd   Alfredo D. Marañon III KAMPI 2
3rd   Jose Carlos V. Lacson Lakas-CMD 3
4th   Jeffrey P. Ferrer NPC 1
5th   Ignacio T. Arroyo, Jr. KAMPI 2
6th   Genaro M. Alvarez, Jr. NPC 1
Negros Oriental 1st   Jocelyn Sy-Limkaichong [2] Lakas-CMD 1
2nd   George P. Arnaiz NPC 1
3rd   Pryde Henry A. Teves Lakas-CMD 1
Northern Samar 1st   Paul R. Daza Liberal 1
2nd   Emil L. Ong Lakas-CMD 1
Nueva Ecija 1st   Eduardo Nonato N. Joson KAMPI/BALANE 1
2nd   Joseph Gilbert F. Violago Lakas-CMD 1
3rd   Czarina D. Umali Lakas-CMD 1
4th   Rodolfo W. Antonino KAMPI/BALANE 2
Nueva Vizcaya Lone   Carlos M. Padilla Nacionalista/GO/Abante Viscaya 1
Occidental Mindoro Lone   Ma. Amelita C. Villarosa KAMPI 2
Oriental Mindoro 1st   Rodolfo G. Valencia Liberal 2
2nd   Alfonso V. Umali Jr. Liberal 3
Palawan 1st   Antonio C. Alvarez KAMPI 2
2nd   Abraham Kahlil B. Mitra NPC/CAPP 3
Pampanga 1st   Carmelo F. Lazatin Lakas-CMD 1
2nd   Juan Miguel M. Arroyo Lakas-CMD 2
3rd   Aurelio D. Gonzales, Jr. KAMPI 1
4th   Anna York P. Bondoc Nacionalista 2
Pangasinan 1st   Arthur F. Celeste KAMPI 2
2nd   Victor F. Agbayani Lakas-CMD 1
3rd   Ma. Rachel J. Arenas Lakas-CMD 1
4th   Jose C. de Venecia, Jr. Lakas-CMD 3
5th   Marcos O. Cojuangco NPC 3
6th   Conrado M. Estrella III NPC 3
Parañaque City 1st   Eduardo C. Zialcita Lakas-CMD 3
2nd   Roilo J. Golez independent/GO 2
Pasay City Lone   Jose Antonio F. Roxas GO/LDP 1
Pasig City Lone   Roman T. Romulo KAMPI 1
Quezon 1st   Wilfrido Mark C. Enverga KAMPI 1
2nd   Proceso J. Alcala Liberal 2
3rd   Danilo E. Suarez Lakas-CMD 2
4th   Lorenzo R. Tanada III Liberal 2
Quezon City 1st   Vincent P. Crisologo Lakas-CMD 2
2nd   Mary Ann L. Susano Lakas-CMD 2
3rd   Matias V. Defensor, Jr. Lakas-CMD 2
4th   Nanette Castelo-Daza Lakas-CMD 3
Quirino Lone   Junie E. Cua KAMPI 3
Rizal 1st   Michael John R. Duavit NPC 3
2nd   Adeline Rodriguez-Zaldarriaga NPC/GO 1
Romblon Lone   Eleandro Jesus F. Madrona Lakas-CMD 1
Samar (Western) 1st   Reynaldo S. Uy Lakas-CMD 3
2nd   Sharee Ann S. Tan Lakas-CMD/KAMPI 1
San Jose del Monte City Lone   Arturo C. Robes KAMPI 1
San Juan City Lone   Ronaldo B. Zamora PMP 3
Sarangani Lone   Erwin L. Chiongbian Lakas-CMD/SARRO 3
Shariff Kabunsuan Lone   Didagen P. Dilangalen PMP/GO 1
Siquijor Lone   Orlando B. Fua Lakas-CMD 1
Sorsogon 1st   Salvador H. Escudero III GO 1
2nd   Jose G. Solis KAMPI 3
South Cotabato 1st   Darlene R. Antonino-Custodio NPC/GO/AIM 3
2nd   Arthur Y. Pingoy, Jr. NPC 3
Southern Leyte Lone   Roger G. Mercado Lakas-CMD/KAMPI 2
Sultan Kudarat 1st   Datu Pax S. Mangudadatu KAMPI/Lakas-CMD 1
2nd   Arnold F. Go KAMPI/PTM 1
Sulu 1st   Yusop H. Jikiri PDSP/Lakas-CMD 1
2nd   Munir M. Arbison Lakas-CMD 3
Surigao del Norte 1st   Francisco T. Matugas KAMPI/Padajon 1
2nd   Guillermo A. Romarate, Jr. KAMPI/Padajon 1
Surigao del Sur 1st   Philip A. Pichay Lakas-CMD 1
2nd   Florencio C. Garay GO 1
Taguig City Lone   Henry M. Dueñas, Jr. Lakas-CMD/KDT 1
Taguig City-Pateros Lone   Ma. Laarni L. Cayetano Nacionalista/GO 1
Tarlac 1st   Monica Louise Prieto-Teodoro NPC 1
2nd   Jose V. Yap Lakas-CMD/NPC 1
3rd   Jeci A. Lapus Lakas-CMD/NPC 1
Tawi-Tawi Lone   Nur G. Jaafar Lakas-CMD 2
Valenzuela City 1st   Rexlon T. Gatchalian NPC 1
2nd   Magtanggol T. Gunigundo I Lakas-CMD 1
Zambales 1st   Ma. Milagros H. Magsaysay Lakas-CMD 2
2nd   Antonio M. Diaz KAMPI 2
Zamboanga City 1st   Erico Basilio A. Fabian LDP 2
2nd   Ma. Isabelle G. Climaco LDP 1
Zamboanga del Norte 1st   Cecilia G. Jalosjos-Carreon PDSP 3
2nd   Rosendo S. Labadlabad Lakas-CMD 1
3rd   Cesar G. Jalosjos KAMPI 2
Zamboanga del Sur 1st   Victor J. Yu NPC 1
2nd   Antonio H. Cerilles NPC 2
Zamboanga Sibugay 1st   Belma A. Cabilao Lakas-CMD 3
2nd   Dulce Ann K. Hofer LDP/KAMPI 1
Sectoral Representatives
Party-List Representative Term
Abono Robert Raymund M. Estrella 1
Advocacy for Teacher Empowerment through Action, Cooperation and Harmony Towards Educational Reforms, Inc. Mariano U. Piamonte 1
Agricultural Sector Alliance of the Philippines, Inc. Nicanor M. Briones 1
Akbayan Citizens' Action Party Ana Theresia Hontiveros-Baraquel 2
Alagad Rodante D. Marcoleta 2
Alliance for Rural Concerns Narciso D. Santiago III 1
Anak Mindanao Mujiv S. Hataman 3
Anak Pawis Crispin B. Beltran 3
Association of Philippine Electric Cooperatives Ernesto C. Pablo 3
Edgar L. Valdez 3
Bayan Muna Teodoro A. Casiño 2
Satur C. Ocampo 3
Buhay Hayaan Yumabong Ma. Carissa A. Coscolluela 1
William Irwin C. Tieng 1
Rene M. Velarde 3
Citizen's Battle Against Corruption [3] Emmanuel Joel J. Villanueva 3
Cinchona C. Cruz-Gonzales 1
Cooperative–Natco Network Party Guillermo P. Cua 1
Gabriela Women's Party Luzviminda C. Ilagan 1
Liza L. Largoza-Maza 3
Luzon Farmers Party Leonila V. Chavez 2

External links

Further reading

  • Philippine House of Representatives Congressional Library
  • The Presidents of the Senate of the Republic of the Philippines. ISBN 971-8832-24-6. 

References

  1. ^ Former Members of the Liberal Party under the leadership of Lito Atienza are not real members of the Liberal Party because of the Supreme Court Ruling favoring the Liberal Party under the leadership of Franklin Drilon. Thereby, members of the LP-Atienza Wing moved to either the Lakas-CMD, KAMPI or the recently formed Koalisyon ng mga Pulitikong na Maka-Administrasyon or in English Coalition of the Administrative Political Parties under the leadershhip of Former Malabon City-Navotas City Rep. Federico Sandoval II and Incumbent Ifugao Rep. Solomon R. Chungalao.
  2. ^ Jocelyn Sy-Limkaichiong (Lakas-CMD) was disqualified by the House Electoral Tribunal and the COMELEC on July 4, 2007.
  3. ^ Citizen's Battle Against Corruption's Representatives

See also

External Links